Gumulak A. „Drugie piętro” - Powieść obyczajowo-sensacyjna, w której tle jest wojna, lata PRL-u z obrazkami przypominającymi smak lat 50 i teraźniejszość. Lidia, postać niezwykła, łamiącą powszechnie obowiązujący stereotyp starszej pani, pełna życia, niepozbawiona kokieterii, dowcipna, przedsiębiorcza, ale także wierna w przyjaźni i czuła, jest przychylna światu i ludziom. Helena, obwarowana dystansem do wszystkiego i wszystkich, zgorzkniała, zacietrzewiona w bólu i żalu, pełna pretensji do Lidii, nieustannie szuka szczęścia. Obie – niegdyś primabalerina i diwa operowa – zmagają się ze sobą, sprzeczają, są jednak do siebie bezgranicznie przywiązane. Podążając za ich historią, cofamy się do czasów wojny, gdy jako nastolatki pozostały bez rodziny – zdane tylko na siebie. Poruszeni losem dziewczyn, poznajemy ich tajemnicę. Zaskakujący finał poraża okrucieństwem różnic pokoleniowych i... wspaniałomyślnością.
-
Matuszkiewicz I. „Modliszka” - Wszystko wskazywało na to, że początek nowego tysiąclecia będzie dla Mileny i Lucjana Płoszyńskich jednym pasmem pomyślności i sukcesów, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Los jednak zadecydował inaczej. Udany na pozór związek nagle się rozpada, a każde z małżonków rusza w swoją stronę. Po raz drugi w życiu Milena zostaje porzucona przez mężczyznę, a jednak to właśnie o niej można powiedzieć, że odniosła sukces. Milena nie zamierza szukać szczęścia w ramionach kolejnego męża, gdyż bardzo jej odpowiada status niezależnej, samodzielnej kobiety. Ma czas dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla wszystkich, którzy potrzebują jej pomocy. Szybko się jednak przekonuje, że ludzie – nie wyłączając jej samej – są trochę jak modliszki...
-
Steel D. „Zdrada” - Czy faktycznie dobrze znamy swych najbliższych: domowników i współpracowników? Nowa powieść słynnej pisarki każe nam się nad tym dobrze zastanowić. Tallie, wzięta reżyserka filmowa, tworząca szczęśliwy związek z producentem Huntem, odkrywa, że jej ukochany od dawna ją zdradza. Mało tego, ktoś od lat kradnie jej z konta pieniądze. Brigitte, wieloletnia przyjaciółka i asystentka Tallie, oskarża o kradzież Hunta. Lecz prawda jest jeszcze bardziej wstrząsająca… Opowieść o wielkich oszustwach uczuciowych i finansowych na barwnym tle świata ludzi filmu.
-
Wachowicz E. „Ewa gotuje” - Książka związana z telewizyjnym programem „Ewa gotuje”. Znalazły się w niej przepisy na znakomite przystawki, zupy, dania główne i desery.
-
Wiggs S. „Spotkanie nad jeziorem” -W sennym, małym miasteczku nad jeziorem jest rodzinny pensjonat. Jest w nim Kim, która uciekła z Nowego Jorku, gdzie w jednej chwili straciła świetną pracę i narzeczonego. Jest też Bobby, utalentowany bejsbolista, który z lokalnej drużyny ma szansę przejść do zawodowej ligi i zdobyć sławę. Ale być może będzie musiał poświęcić tę życiową okazję dla syna, którego nigdy nie widział. Kim i Bobby spotykają się...
-
Child L. „W tajnej służbie” - Do Jacka Reachera, jak zwykle podróżującego bez celu po Stanach, zgłasza się kobieta, E. M. Froelich, z propozycją zabicia wiceprezydenta Armstronga. Twierdzi, że chodzi o sprawdzenie skuteczności ochrony, którą kieruje. Po kilku dniach Reacher demonstruje jej, jak z pomocą dawnej sierżant Neagley, mógł zabić Armstronga trzy razy. Reacher jest pewien, że w tej sprawie chodzi o coś więcej, niż zwykłe ćwiczenia…
dla młodzieży:
-
Bąkiewicz G. „Syn złodziejki” - Akcja książki dzieje się w Łodzi. Bohaterem jest chłopiec przenoszony z jednego sierocińca do drugiego, od jednych opiekunów do drugich. Chłopak od czasu do czasu widuje swoją matkę. Kocha ją a jednocześnie nienawidzi za swoje tułactwo. Powoli odkrywa powiązania matki z łódzkim światem przestępczym, odkrywa, że matka go chroni. Powieść wielowątkowa, znakomite portrety psychologiczne dziecka, dorosłych uwikłanych w sieć konsekwencji własnych decyzji.
-
Szymeczko K. „Czworo i kości” - Popołudniami czwórka przyjaciół zanurza się w świat wiedźm, dzielnych wojowników i ogrów. Uwielbiają gry RPG, dzięki nim świat nie jest taki szary. Kiedy wychowawca każe im wciągnąć do paczki fana gier komputerowych, nie będą zachwyceni. Zadanie powiązane z realnym światem okazuje się trudniejsze niż "zabić smoka i uwolnić księżniczkę". Świat gier wyobraźni, który miał być miejscem rozrywki lub ucieczki, okazuje się pułapką. Czy to gry są złe, czy to raczej między ludźmi zrobiło się ostatnio nieciekawie? Powieść dla nastolatków o próbie dogadania się z otoczeniem, walce o miejsce w grupie, pierwszej miłości, dramatycznych decyzjach i wyzwaniach, jakie stawia przed wszystkimi niewdzięczny okres dojrzewania.
-
Brooke L. „Szczera prawda” - Kolejna część znanego na całym świecie cyklu "Heartland", który opowiada o schronisku dla koni wtulonym między wzgórza Wirginii.. Także ludzie przebywający w Heartlandzie znajdują tu ukojenie i siłę do pokonywania życiowych przeciwności.
-
Kiedy Ashley Grant pojawia się w Heartlandzie jako nieproszony gość, Amy jest pełna podejrzeń. Zwykle niemiła Ashley nagle prosi o przysługę - chciałaby, żeby Amy pomogła jej przy Magiku, wspaniałym skoczku, za którego jej mama zapłaciła grube pieniądze. Mimo burzliwych dotąd stosunków z rodziną Grantów, Amy podejmuje wyzwanie, widzi bowiem cierpienie i Magika, i Ashley. A kiedy dziewczyny zaczynają sesję treningową, Amy postrzega swoją dotychczasową rywalkę w zupełnie nowym świetle.
dla dzieci:
1. Moroney T. „Przyjaciele” - Seria książek o charakterze wychowawczym dostosowanych do psychologicznego rozwoju dziecka ukazująca świat z perspektywy malucha – w tym przypadku sympatycznego królika. Każda książka składa się z prostej i przystępnej opowieści przeznaczonej dla dziecka i pomagającej mu odnaleźć się w codziennej sytuacji oraz części skierowanej do rodziców, opiekunów lub wychowawców z praktycznymi poradami i wyjaśnieniami dotyczącymi poruszanego w niej zagadnienia.
2. Andrus A. „Bzdurki czyli...” - Książka zawiera 8 zabawnie ilustrowanych bajek o charakterze satyrycznym, przeznaczonych zarówno dla dzieci (5-7-letnich), jak i dla dorosłych. Ich autorem jest Artur Andrus, znany piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer, redaktor radiowej „Trójki”, poeta, autor książek, tekstów piosenek, komentator "Szkła kontaktowego" i Mistrz Mowy Polskiej. Napisane przez niego bajki w satyryczny sposób przedstawiają cechy i przypadłości ludzkie, ujawniające się w wieku dziecięcym, z którymi borykamy się do późnej starości, np. brak tolerancji, brak życzliwości, egocentryzm, chciwość itp. Bajki zawierają przesłanie czytelne dla obu grup odbiorców. Do książki dołączona płyta z bajkami nagranymi częściowo przez autora.
3. „Żubr Pompik: zapach wiosny i inne historie” - Żubr Pompik jest chyba najbardziej ciekawskim zwierzątkiem w całej puszczy. Tropiąc tajemnice lasu, poznaje wielu jego mieszkańców oraz ich zwyczaje. W każdej takiej wyprawie Pompikowi towarzyszy jego mała siostrzyczka Polinka, przez którą czasami wpada w tarapaty. Jak przystało na starszego brata Pompik nie złości się na Polinkę, co więcej- szybko odkrywa, że dużo przyjemniejsze od samodzielnego rozwiązywania zagadek lasu jest rozwiązywanie ich wspólnie z Polinką. Bo co dwie żubrze głowy, to nie jedna...
Zapraszamy serdecznie!