Dla dorosłych:
-
Frances i Ginger Park. „Życie jest słodkie” - Prawdziwa historia jednego sklepiku, dwóch sióstr i mnóstwa czekolady. Po niespodziewanej śmierci ojca siostry Frances i Ginger Park próbują znaleźć ukojenie w słodyczach. Dziwne? Niekoniecznie! Siostry wykorzystują bowiem otrzymany spadek, otwierając cukierenkę. A sklepik ze słodkościami szybko się staje magicznym miejscem obdarzonym mocą leczenia złamanych serc i wlewania w nie optymizmu.
-
Kuźniak A. „Papusza” - Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.
Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.
Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.
Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. -
Charlotte Link „Echo winy” - W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość. Wraz z pojawieniem się tajemniczej pary cudzoziemców z miasteczka zaczynają nagle znikać małe dziewczynki, które policja odnajduje po czasie martwe i zgwałcone. Na mieszkańców pada strach. Ale do Virginii, matki kilkuletniej dziewczynki, wydaje się nie docierać groza sytuacji i niebezpieczeństwo czyhające na jej córeczkę. Całą jej uwagę pochłania Nathan, którym jest coraz to bardziej zafascynowana...
-
Doległo N. „Lewy. Sylwetka piłkarza” - Do historii futbolu przechodzi się dzięki jednemu meczowi. Tak było z Janem Domarskim, który zdobył gola na Wembley w 1973 roku, i tak było z Jerzym Dudkiem w pamiętnym finale Ligi Mistrzów UEFA w 2005. Tak też jest z Robertem Lewandowskim – napastnikiem, który w półfinale Champions League sezonu 2012/2013 strzelił cztery gole Realowi Madryt i jak to się mówi w piłkarskim żargonie: sam wygrał mecz. Na taki jeden mecz pracuje się całe życie.
Co sprawia, że to ten, a nie inny piłkarz staje się wybrańcem losu? Ile ciężkiej pracy trzeba wykonać? Ile właściwych decyzji podjąć? Ile szczęścia trzeba mieć w ciągu dwudziestu lat, żeby osiągnąć taki sukces?
Wypowiedzi Jerzego Dudka, Bartosza Bosackiego, Jacka Krzynówka, Jana Urbana i wielu innych piłkarzy, trenerów i menedżerów, którzy osobiście znają Roberta Lewandowskiego, pozwalają choć trochę uchwycić fenomen tego niezwykłego zawodnika. -
Webb B. „Czerwony krąg” - Brandon Webb to żywa legenda amerykańskich sił zbrojnych. W swojej książce opowiada o tajnikach morderczego szkolenia, które zaczyna się po zaliczeniu Hell Week. Przekonajcie się, jak długo człowiek jest w stanie wytrzymać w betonowym bunkrze o objętości 1 metra sześciennego, do czego potrzebne są wiadra z wodą na teoretycznych wykładach z balistyki oraz gdzie wymiękają nawet ci, którzy zaliczyli HellWeek.
Webb jako żołnierz trafił do Afganistanu, gdzie miał okazję sprawdzić się w ekstremalnych warunkach. Teraz opowiada o opracowanych po 11 Września nowych założeniach strategicznych armii Stanów Zjednoczonych, wielodniowych operacjach w mroźnych jaskiniach Afganistanu, potędze bliskiego wsparcia lotnictwa, nalotach sterowanych za pomocą sygnału GPS, ale także o braterstwie, które każe do końca walczyć o życie kolegi z plutonu.
Jako szkoleniowiec, korzystając ze swoich doświadczeń, Webb stworzył najbardziej wymagający i zarazem najskuteczniejszy na świecie program treningowy dla przyszłych snajperów. To dzięki jego treningowi z podchodzenia do celu znany snajper NavySEALs, Marcus Lutrell, jako jedyny ocalały z oddziału, walcząc w ukryciu przez pięć dni, zabił sześciu ścigających go Talibów i ostatecznie przeżył Operację Red Wings w Afganistanie. To Webb wyszkolił również Chrisa Kyle’a, uznawanego za jednego z najskuteczniejszych snajperów w dziejach.
Poznajcie historię najlepszego trenera snajperów Navy Seal's, który zdradza sekrety autentycznych, skrajnie niebezpiecznych akcji komandosów na Bliskim Wschodzie.
-
Opalińska J. „Z Kłosem przez życie. Roman Kłosowski” - W 2013 roku przypadła sześćdziesiąta rocznica pracy artystycznej Romana Kłosowskiego, zwanego w środowisku aktorskim Kłosem, Romulą lub Romusiem.
Bohater tej książki nie wymaga dodatkowej rekomendacji. Jest artystą wszechstronnym – aktorem, reżyserem, a nawet dyrektorem i w jakimś sensie celebrytą nominowanym przez publiczność, mimo swojej wrodzonej skromności, nieśmiałości i wielkiego poczucia humoru na swój temat. Jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych współczesnych aktorów komediowych. Widzowie Go pokochali w kultowej postaci Maliniaka. Ta w gruncie rzeczy drugoplanowa rola w serialu telewizyjnym „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza dzięki kunsztowi aktorskiemu i wdziękowi Romana Kłosowskiego stała się Jego wielkim sukcesem i… zmartwieniem zarazem. Zmajoryzowała wszystkie Jego dotychczasowe dokonania artystyczne, a było ich wiele zarówno w filmie i teatrze, jak i na estradzie czy w kabarecie. Jest przecież Romek czarującym, powszechnie lubianym aktorem mimo nienadmiernego wzrostu, nienachalnej urody ani rzucającej się w oczy zbyt szczupłej sylwetki; jak sam o sobie mówi – jest przystojny inaczej… A jednak potrafił rozkochać w sobie tłumy wielbicielek i wielbicieli. Swoją pozorną nieporadnością ruchową, ciągłym zdziwieniem na pełnej naiwności i melancholijnej tęsknoty za wiedzą, pięknej fioletowej twarzy – wywołuje huragany śmiechu i zaraża radością całą widownię. Oczywiście jak każdy rasowy komik marzy o rolach dramatycznych czy lirycznych. Zagrał ich zresztą kilka z pełnym zaangażowaniem swojego aktorskiego warsztatu, budząc szacunek i uznanie widzów, lecz publiczność kocha Go ciągle za… Maliniaka.
Dla młodzieży:
1. Jodko-Kula E. „Anka” - Elżbieta Jodko-Kula opisała jeden z poważniejszych kłopotów nastolatek, w kłopot, który do tej pory rzadko trafiał do literatury dla młodzieży.
Centralnym motywem „Anki” jest anoreksja. Do Rafała, nieśmiałego chłopaka, dzwoni nieznajoma, przedstawia się jako Anka – choć zaznacza, że to nie jest jej prawdziwe imię, ten wątek zresztą został później zapomniany. Anka zawiera znajomości przez internet – a że przez telefon jej głos brzmi intrygująco, Rafał nie prostuje pomyłki. Mieszka w popegeerowskiej wsi, nie ma internetu, ale postanawia umówić się z dziewczyną jako jej rozmówca z chata, a kiedy już ją widzi, zakochuje się od razu. Tyle że Anka jest anorektyczką – ta choroba wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie dziewczyny, ale i na jej relacje z innymi. Nie może się dogadać z matką – wiecznie zapracowaną i wymagającą. Drażni też cierpliwego i dobrego Rafała oraz swoją przyjaciółkę, Kaśkę. Efekty niejedzenia szybko dają o sobie znać: po szarpiącej nerwy przygodzie ląduje w szpitalu. Tam musi podjąć decyzję dotyczącą przyszłości, może też skorzystać z terapii, by poprawić stosunki z matką. Jak skończy się historia Anki?
„Anka” to nie tylko szczegółowa opowieść o chorobie i zbiór wskazówek dla młodych dziewczyn. Pod pretekstem fabuły autorka podsuwa młodzieży najlepsze rozwiązania, które można wyczytać i w poradach psychologów – na szczęście udaje się jej przemycić je bez moralizowania, a przy tym w atrakcyjny dla odbiorców sposób. To także historia wzruszającej przyjaźni i oddania. Rafał i Kaśka będą musieli podjąć wiele trudnych decyzji, wybierać między lojalnością wobec Anki, a jej dobrem.
Wysoką jakość książki zapewnia sposób ujęcia tematu. Mamy tu dwie narracje, rozróżnione w powieści krojem czcionki – jedna to opowieść snuta przez Rafała, druga – trzecioosobowa historia o Ance i Kaśce. Takie ujęcie zapewnia wielopłaszczyznowy ogląd sytuacji, zaprzecza tendencyjności, pozwala czytelnikom wypracować sobie własne zdanie na przedstawione tematy, zawiera też podpowiedzi, które mogą się nastolatkom bardzo przydać w życiu. Sporo tu emocji. Wzruszenia, żal, gniew, rozczulenie, radość – paleta uczuć jest bogata i może się bez trudu udzielić odbiorcom.
2. Bush P. „Czas Alicji” - Życie nastolatki Alice znalazło się w krytycznym punkcie. Jej rodzice się rozeszli, matka wymaga od niej zbyt wiele, ojciec żeni się po raz drugi, a Sasha, najpopularniejsza z koleżanek, nienawidzi jej serdecznie... I wtedy wydarza się coś naprawdę dziwnego. Alice budzi się znowu jako siedmioletnie dziecko. Rozgląda się oczyma nastolatki i odkrywa w swoim dawnym życiu nowe fakty, zaskakujące, trudne do zaakceptowania.
Ale czy potrafi wykorzystać tę wiedzę, żeby odmienić własną przyszłość?
Los dał jej szansę, aby cofnąć czas i zmienić swoje decyzje.
3. Pierelotkin I. „Dwie połówki pomidora” - Zuzanka ceni racjonalne myślenie i stroni od sentymentów. W przeciwieństwie do jej koleżanek, nie zamierza ulegać magii "Zmierzchu". Sięga po powieść dla zabicia czasu - aby wypełnić bezsenne, letnie noce w ogródku działkowym, na którym zaszywa się po kłótni z rodziną. Nieoczekiwanie - lektura hipnotyzuje ją, a Zuzanka odkrywa w sobie pokłady nieznanej impulsywności i romantyzmu. Kiedy w jej życiu pojawią się dwaj zupełnie różni chłopcy: odpowiedzialny Zielarz i postrzelony Carlito, Zuzanka stanie przed trudnym wyborem: kierować się sercem czy rozumem?...
Dla dzieci:
1. McKee D. „Elmer na szczudłach” - seria książek z Elmerem prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję i wyrozumiałość. I przede wszystkim bawi dzieci. Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, uczy się tolerancji i otwartości, buduje poczucie własnej wartości i przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół.
W tym tomiku:
Myśliwi, podążający tropem słoni, mącą spokój przyjaciół Elmera. Słoń w kratkę wpada na pomysł, jak ich przechytrzyć. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…
2. Webb H. „Czarująca Sonia” - 11-letnia Lotka uwielbia zaczarowany sklep zoologiczny swojego wujka. Szczególnie teraz, gdy odkrywa, że sama posiada magiczne zdolności, a Sonia – jej ulubiona jamniczka – potrafi czarować. Razem mogą zdziałać niesamowite rzeczy i nic nie jest w stanie im przeszkodzić. Nawet okropna Sara i jej banda. Czy Lotka znajdzie odwagę, by przeciwstawić się Sarze? Czy pokona ją własną magią?
3. „Wielka księga baśni rosyjskich” - Zapraszamy do świata najpiękniejszych baśni rosyjskich. Znajdziecie w nim niesamowite przygody i pouczające historie.
Poznacie zaczarowanego Konika Garbuska, odważnego Iwanuszkę, Władcę Wód, Królewnę zamienioną w żmiję, Kostię-Popiołka o złotym sercu, mieszkańców zagubionej w lesie rękawicy i wielu innych niezwykłych bohaterów.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!