Dla dorosłych:
-
Steel D.„Światło moich oczu”- Nick swoim urokiem i energią potrafił zjednać sobie każdego. Od dzieciństwa jednak zmagał się z ciężką i niebezpieczną chorobą: psychozą maniakalno-depresyjną. Wsparciem w udręce była dla Nicka niestrudzona, kochająca matka, która szukała wszelkich sposobów, by mu pomóc. Mimo jej ciągłych wysiłków dopiero po latach Nick otrzymał właściwą opiekę specjalistów. Wówczas jednak choroba była już dla niego zbyt wielkim ciężarem. „Światło moich oczu” to historia wielkiej miłości matki i syna oraz ich wspólnego zmagania z chorobą, które okazało się walką o życie.
-
-
Kołakowska A. „Zaciszny zakątek” - Kobiety z bogatego przedmieścia są gotowe na wszystko.
Na luksusowe osiedle wprowadzają się nowi mieszkańcy – Marta i Jacek Cieślakowie – okupiwszy spełnienie marzeń o własnym domu potężnym kredytem.
Sąsiedzi przyjmują ich serdecznie, jednak para szybko orientuje się, że ich tryb i poziom życia znacznie odbiegają od osiedlowych standardów.
Pod numerem szóstym mieszkają Paulina i Grzegorz Stawscy. Ona – krytyczna wobec świata perfekcyjna pani domu z surowymi zasadami, on – wzięty stomatolog w doskonale prosperującej klinice.
Dom pod numerem siódmym zajmuje cyniczny krytyk literacki Krzysztof Borowiak z żoną Małgorzatą, ciepłą i czułą opiekunką domowego ogniska.
Pod dziewiątką mieszkają Sabina, olśniewająco piękna brunetka „przy mężu”, skupiona na pielęgnacji urody i celebracji życia, oraz Marcin, pilot, który więcej czasu spędza w chmurach i hotelach niż w domu.
Marta i Jacek mają wrażenie, że nie bardzo pasują do tych ludzi. Mimo to starają się dopasować do towarzystwa i cieszyć wymarzonym gniazdkiem.
Niestety, Marta traci pracę, a raty trzeba płacić. Na domiar złego okazuje się, że Cieślakowie nabyli okazyjnie dom od męża… samobójczyni. W miejscu, które jeszcze przed chwilą traktowali jak raj na ziemi, zaczynają czuć się nieswojo.
Zza drzwi domów osiedla przy ulicy Zielonego Dębu powoli zaczynają wyłaniać się kolejne sekrety. Sąsiedzi są gotowi na wszystko… -
Treadway J. „Patrz na mnie” - Czy wiesz wszystko o swoim dziecku? Wyobrażasz sobie, że mogłoby kiedykolwiek wystąpić przeciwko Tobie? I nie chodzi tu bynajmniej o zwykłą rodzinną sprzeczkę…
Hanna i Joe nie mogli przypuszczać, że poszukiwanie szczęścia przez ich młodszą córkę doprowadzi do rodzinnej tragedii. Kiedy Dawn przedstawia Ruda, swojego nowego chłopaka, rodzicom i siostrze, zadowoleni, że dotąd niezdarna i wycofana dziewczyna nagle rozkwitła, starają się tłumić w sobie niepokój. Jednak gdy Hanna i Joe zostają napadnięci we własnym domu i ciężko pobici, Rud jest głównym podejrzanym. Joe umiera w wyniku doznanych obrażeń, natomiast Hanna, której cudem udało się przeżyć, zaczyna egzystować w świecie żalu, obaw i wspomnień z dawnego życia. Gdy Rud wygrywa apelację, a Dawn wraca do rodzinnego domu, Hanna musi odtworzyć w pamięci noc napadu, żeby móc zeznawać w powtórnym procesie i nie dopuścić do uwolnienia mordercy swego męża. Jednak wraz z odzyskaniem wspomnień przychodzi konieczność stawienia czoła prawdzie o tym, kim stało się jej własne dziecko.
Czy zło może być dziedziczne?
Jak kochać własne dzieci, by żadne z nich nie czuło się mniej ważne?
Na ile możliwy jest powrót do normalnego życia po tragedii, która wywraca je do góry nogami?
-
Kazan P. ”Apetyt” - Nino jest geniuszem smaku. Jego dar dla jednych jest błogosławieństwem, inni uznają go za przekleństwo. Syn florenckiego rzeźnika wie jak smakuje namiętność, władza czy żałoba. Zna też smak kamienia, drewnianej łyżki i śmierci.
We Florencji, mieście zmysłów, każdy jest artystą. Gdy Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, Nino łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię. Alchemia uwodzenia smakiem nie ma przed nim tajemnic.Jego ucztom nie potrafią się oprzeć Medyceusze, kardynałowie, a nawet sam papież.
Kiedy jego ukochana Tessina zostaje zmuszona do ślubu z podstarzałym arystokratą, Nino zatraca się w pracy. Obłędne uczty, rozpustne kurtyzany, potrawy, które mącą zmysły – tylko on potrafi wyczarować spektakl, który zachwyca od Florencji po Rzym. Ale raz rozbudzony apetyt nie da o sobie zapomnieć. Tak jak pierwsza miłość, której nie nakarmią same wspomnienia. Jeśli droga do serca wiedzie przez żołądek, Nino użyje najwykwintniejszych smaków, by odzyskać ukochaną.
-
Scottoline L. „Cicho sza” - Bestsellerowa autorka Lisa Scottoline napisała znakomitą powieść o miłości ojcowskiej i poświęceniach, do jakich jesteśmy zdolni, by chronić najbliższych.
Stosunki Jake’a Buckmana z szesnastoletnim synem, Ryanem, nie układają się najlepiej. Zaniepokojony ich wzajemnym brakiem kontaktu, Jake postanawia odebrać Ryana z podmiejskiego kina i spędzić z nim trochę czasu. Kiedy Ryan prosi, by ojciec pozwolił mu poprowadzić samochód na mało uczęszczanej drodze, Jake wyraża zgodę, widząc w tym szansę na zbliżenie się do syna. Jednak rodzinne zawieszenie broni gwałtownie zamienia się w koszmar. Dochodzi do tragedii, a Jake musi w ułamku sekundy podjąć decyzję, która pogrąży ojca i syna w poczuciu winy i wplącze w sieć kłamstw. Jake i Ryan zostają przytłoczeni ciężarem łączącej ich tajemnicy, która może doprowadzić całą rodzinę do zguby.
-
Bahari M., Molloy A.„A potem przyszli po mnie” - Poruszająca historia rodzinna o miłości, niewoli i przetrwaniu.
Gdy Maziar Bahari wyjeżdżał z Londynu w czerwcu 2009 roku, by relacjonować wybory prezydenckie w Iranie, zapewniał swoją brzemienną narzeczoną Paolę, że wróci do niej najdalej za tydzień. Nie miał pojęcia, całując ją na do widzenia, że następne trzy miesiące spędzi w osławionym irańskim więzieniu Ewin, przechodząc brutalne śledztwo. Dla rodziny Bahari wojny, zamachy stanu i rewolucje nie były abstrakcją, lecz znaną aż za dobrze rzeczywistością, doświadczaną od pokoleń. Ojciec Maziara siedział w latach 50. w więzieniu szacha, siostrę wsadził za kratki reżim ajatollaha Chomeiniego w latach 80. Zamknięty w więzieniu, obawiając się najgorszego, Maziar czerpał siły ze wspomnień o odwadze, jaką w obliczu tortur wykazali jego ojciec i siostra. Śnił o Paoli i myślał o tym, co narzeczona i jego nieugięta, osiemdziesięcioczteroletnia matka robią, by go uwolnić.
Te poruszające wspomnienia dają wgląd w siedem dziesięcioleci zmiennych irańskich reżimów, rysując jednocześnie perspektywy kraju, w którym demokratyczne dążenia młodzieży ścierają się nieustannie z konserwatyzmem reżimu, z każdym dniem coraz bardziej totalitarnego. Ta osobista i fascynująca relacja ze współczesnego Iranu jest też wzruszającą opowieścią o odwadze rodziny cierpiącej prześladowania ze strony kolejnych rządów.
-
Gortner C.W. „Potomek Tudorów” – Młodziutka Elżbieta Tudor zdobywa upragniony tron, ale nie wolno jej jeszcze odetchnąć z ulgą. Protestancka królowa ma wielu wrogów. Za każdym filarem może kryć się skrytobójca, a każdy łyk wina może zawierać truciznę. Na dodatek w niewyjaśnionych okolicznościach znika najwierniejsza dama dworu Elżbiety, lady Parry.
Brendan Prescott, zaufany szpieg w służbie królowej, otrzymuje od władczyni sekretną misję: musi za wszelką cenę odnaleźć lady Parry. Jednak podczas poszukiwań uświadamia sobie, że oto trafił na trop tajemnicy tak niewiarygodnej, że gdyby wyszła na jaw, z pewnością przyniosłaby zgubę potężnej królewskiej dynastii...
-
Kalicińska M. „Co, Gocha?” – Zbiór celnych, czasem zabawnych, wzruszających i skłaniających do myślenia zapisków najchętniej czytanej polskiej pisarki. O miłości, jedzeniu, naszym miejscu na Ziemi, śmierci, nadziei i szczęściu. Małgorzata Kalicińska pisze o rzeczach wielkich i drobnych, z których składa się życie każdego z nas. Czasem prowokuje, ale właściwie, dlaczego nie?
-
Herbich A. „Dziewczyny z Syberii” - „Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się.
Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce.
Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.
Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.
Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.
Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.
-
Mączkowska G. ”Powiedz, że mnie kochasz, mamo” - Poruszająca opowieść o tym, że miłość ocala.
W kwietniu 2014 roku powieść zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim "Moja własna książka".
Wzruszająca przez swoją prostotę i autentyzm opowieść o potrzebie miłości i trudnościach z jej okazywaniem. To historia życia ponad pięćdziesięcioletniej obecnie kobiety – życia niełatwego i zwyczajnego, ale może właśnie dlatego tak ciekawego. Ze skutkami dzieciństwa, pełnego przemocy fizycznej i emocjonalnej, Gabrysia zmaga się do dziś… Tym, czego bohaterce brakowało najbardziej, był brak akceptacji ze strony matki. Tytułowa prośba przewijała się przez całe jej trudne życie. Po lekturze tej mądrej, wzruszającej książki nikt już nie będzie wątpił, że nie wolno skrywać dobrych uczuć, że ciepło, serdeczność i akceptacja są najwspanialszym darem, jaki każdy z nas może ofiarować innym – a zwłaszcza swoim dzieciom.
-
Lawson Timmer J. „Ostatnie pięć dni” - Mara, oddana żona i mama adopcyjna, kiedyś odnosiła sukcesy jako wzięta prawniczka, a obecnie zmaga się z coraz bardziej dotkliwymi objawami ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Mimo wsparcia bliskich nie może się pogodzić z utratą niezależności i przystosować do nowych warunków, co skłania ją do podjęcia dramatycznej decyzji o odejściu na zawsze. Daje sobie pięć dni na pożegnanie wszystkich, których kocha.
Scott, nauczyciel gimnazjum i trener koszykówki, od roku wraz żoną sprawuje opiekę zastępczą nad ośmiolatkiem z trudnego środowiska. Za pięć dni chłopiec, którego Scott zdążył pokochać jak własnego syna, ma wrócić do biologicznej matki.
Mara i Scott mieszkają tysiące kilometrów od siebie, ale łączy ich przyjaźń nawiązana na internetowym forum, gdzie wymieniają się opiniami i dodają sobie nawzajem otuchy w najtrudniejszych chwilach.
Historie Mary i Scotta pokazują, jak różne mogą być granice ludzkiej wytrzymałości. Czasami miłość nakazuje za wszelką cenę zatrzymać ukochaną osobę, a czasami wymaga, żeby pozwolić jej odejść.
Czy znajomości internetowe są równie autentyczne jak te nawiązane osobiście? Czy samobójstwo można uznać za akt odwagi? Jak poradzić sobie z egoistyczną potrzebą bycia z bliską osobą, w chwili kiedy choroba przysparza jej ogromnych cierpień?
-
Olsen G. „Siewcy strachu” - Dwie kobiety mają obsesję na punkcie najsłynniejszego amerykańskiego mordercy, Teda Bundy’ego. Jedna jest policjantką, której siostra mogła paść jego ofiarą. Druga to obłąkana fanka, która korespondowała z nim, gdy siedział w więzieniu, i wychowała syna, żeby podjął jego dzieło. Żeby oczarowywał i wabił niewinne dziewczyny. Żeby porwał, zgwałcił i zabił więcej kobiet niż którykolwiek seryjny morderca w historii. I żeby wciągnął ogarniętą obsesją policjantkę w pułapkę tak chorą i szaloną jak sam Bundy.
Dla młodzieży:
Stelmaszyk A. „Klub Poszukiwaczy Przygód”
T. 1 „Zmora Doktora Melchiora”
Przemek, Rodzynek, Bazyl i Muffin chodzą do jednej klasy, ale co ważniejsze, są najlepszymi kumplami. Uwielbiają spędzać razem czas i wciąż wpadają w tarapaty… Nauczyciele rwą włosy z głowy, rodzice siwieją… ale cóż poradzić, kiedy ma się tysiące pomysłów na minutę i nie można usiedzieć w miejscu.
Tym razem chłopcy w ramach zajęć pozalekcyjnych zakładają Klub Poszukiwaczy Przygód…
Na pierwszą przygodę nie trzeba długo czekać – chłopcy włączają się do poszukiwań skradzionych z muzeum obrazów. Kiedy okazuje się, że szybciej rozwiązują zagadki pozostawione przez złodziei od stróżów prawa, i wyprzedzają ich o krok, policja zaczyna mieć na nich oko… Do tego w mieście pojawia się zmora i wszystko wywraca do góry nogami… Będzie się działo!
T. 2 „Moneta zagłady”
W klasie Przemka wszyscy czekają na szkolną wycieczkę. I nic dziwnego, kto by nie chciał spotkać się z Białą Damą nawiedzającą uroczy zameczek. Tylko czy tajemnicza moneta na szkolnym parapecie nie pokrzyżuje im planów?
Do tego ktoś wykrada dzieło Mikołaja Kopernika, czego członkowie KPP nie mogą przecież puścić płazem. A może kariera wielkich filmowców odwróci ich uwagę od śledztwa? Jedno jest pewne – kłopoty to ich specjalność!
3. Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady” – Charlie znajduje Złoty Bilet do fabryki czekolady szalonego pana Wonki. Chłopiec nie spodziewa się, że trafi do tak fantastycznego świata. Pracują w niej małe tajemnicze stworzenia, które uwielbiają kakao. Rzeką płynie czekolada, a wszystkie rośliny zrobione są ze słodyczy. Czy ty też masz ochotę popłynąć landrynkową łodzią i spróbować gumy o smaku trzydaniowego obiadu? Albo dostać telewizor, z którego można wyciągać prawdziwe czekoladowe batoniki?
Seria „Terra Incognita” to przede wszystkim seria przygodowa, sięgająca do najlepszych przykładów powieści przygodowych dla młodzieży.
Trzy elementy charakteryzujące serię:
Współczesna historia opowiadająca przygody młodzieży; znane realia, wiarygodni bohaterowie;
Walor edukacyjny: bohaterowie odwiedzają różne miejsca w Europie i Afryce; bogate opisy i odniesienia do geograficznych, kulturowych i historycznych faktów;
Przygoda i sensacja: zaskakujące wydarzenia, zagadki, tajemnice, szybkie zwroty akcji – wszystko to, co młody czytelnik lubi najbardziej w powieściach przygodowych.
Aby książka przykuwała czytelnika nie tylko treścią, ale i formą edytorską, wewnątrz okładki pojawi się mapa, w środku zaś ilustracje czarno-białe. Taka oprawa graficzna przywodzi na myśl najlepsze powieści dla młodzieży, ale sprawia też, że książka wyróżnia się na rynku.
Seria „Terra Incognita” to zagadka, tajemnica, egzotyka (dzikie zwierzęta, tropikalne puszcze, sawanny, rwące rzeki, dzikie plaże itd.). Do tego szereg złych bohaterów-przeciwników, którzy za wszelką cenę nie chcą dopuścić do odnalezienia matki (wśród nich poszukiwacze skarbów, kłusownicy itd.). Piękne krajobrazy i odrobina magii, niczym w filmie „Kopalnie króla Salomona”. Do tego prawdziwe historie, badania i odkrycia w tle – m.in. podróż i badania przyrodnicze, które w 2000 roku przeprowadził przyrodnik Mike Fay (w National Geographic ukazywał się cykl artykułów z tej wyprawy pt. „Megatransect”, Mike Fay przeszedł pieszo lasy Kamerunu, Gabonu i Konga).
-
A. Stelmaszyk „Tajemnica gwiezdnego jeziora” T. 1
-
A. Stelmaszyk „Wybrzeże szkieletów” T. 2
-
A. Stelmaszyk „Zaklinacze wiatru” T. 3
Dla dzieci:
1. Cobb A. „Puchata foczka” - Azyl Zoologiczny to wyjątkowe miejsce założone przez pana Horacego. Horacy podróżuje po całym świecie i często spotyka różne egzotyczne zwierzęta, które potrzebują pomocy i są w niebezpieczeństwie. Uratowane zwierzęta trafiają do Azylu Zoologicznego, gdzie odnajdują nowy dom i mają wspaniałą opiekę.
Zosia mieszka w Azylu Zoologicznym, gdzie zawsze dzieje się coś ekscytującego. Dziewczynka kocha zwierzęta i uwielbia się nimi zajmować. Ma też pewien niezwykły dar… rozumie mowę zwierząt! Jest to jej największy sekret.
Zosia bardzo się martwi, bo Azylowi Zoologicznemu grozi zamknięcie. Dziewczynka musi znaleźć sposób, by uratować ogród, bo inaczej nowo przybyła mała foczka straci dom.
2. „Na ratunek” - to książeczka z serii „Samy czytamy”. Zawiera ona wesołe opowiadania o chłopcach. Teksty zostały napisane dużą czcionką, co ułatwia naukę czytania. Po każdym opowiadaniu umieszczono najtrudniejsze wyrazy, a czytanie uatrakcyjnią komiksy.
3. „Wieczór wróżb” - książeczka z serii „Samy czytamy”. To pełne przygód opowiadania o czterech dziewczynkach: Izie, Ani, Julce i Madzi. Dowiedz się, jak dziewczynki spędziły wieczór wróżb, kto pomógł im dekorować ciasteczka oraz jakie mają zwierzątka.
1. „Groszek, mały cudotwórca” - Siostry Ola i Zuzia kochają koty chyba od zawsze. Ich pokój wygląda jak gabinet kocich osobliwości: na łózkach narzuty i poduszki w koty, na ścianach zdjęcia kotów, na półkach kubeczki w duże koty i małe kocięta, nie mówiąc o niezliczonych kocich pluszakach. Niestety, mama dziewczynek nie chce mieć w domu prawdziwego kota. Pewnego razu, kiedy Zuzia wraca ze szkoły, ulega wypadkowi. Od tego czasu jest smutna, zamyślona i często płacze. Niespodziewanie na balkonie u dziewczynek pojawia się mały, bezdomny kociak. Ciągle do tej pory smutna Zuzia, znowu zaczyna się uśmiechać. Czy mały Groszek okaże się cudotwórcą i uleczy Zuzie ze smutku? Jak zareaguje mama na wiadomość, że u nich na balkonie mieszka bezdomny kot?
-
„Kornet, Klarnet i łysa ciocia Iza” - Marek i Darek to bliźniacy podobni do siebie jak dwie krople wody. Są bardzo żywiołowi, energiczni i skorzy do psot, przez co często w przedszkolu wpadają w różne tarapaty. Pewnego dnia w ich domu pojawia się kotka ich cioci Afera. Zamieszka u nich przez pewien czas, bo ciocia spodziewa się dziecka i nie może się nią zajmować. Chłopcy uwielbiają zabawy z kotką Aferą, wiec są z tego powodu bardzo szczęśliwi. Okazuje się, że kotka Afera spodziewa się młodych. Rodzi śliczne kociaki, które są podobne do siebie jak dwie krople wody. Chłopcy robią wszystko, aby kocięta zostały u nich na zawsze. Niestety, ich starania spełzają na niczym i wpadają w coraz większe tarapaty. Co jeszcze mogą zrobić bliźniacy, aby rodzice zgodzili się zatrzymać koty-bliźniaki?
-
„Buba! Ty łobuziaku!” - Tata Agnieszki wyjeżdża na rok do pracy do Afryki. Aby pomóc córce w przetrwaniu tak długiej rozłąki, kupuje jej na urodziny psa. Buba to śliczny szczeniak rasy beagle, jest jednak trochę niepokorna i nieposłuszna. Agnieszka bardzo szybko zakochuje się w Bubie, jednak piesek sprawia coraz więcej problemów. Agnieszka obawia się, że będzie musiała rozstać się z Bubą i oddać ją do właścicieli. Pewnego dnia Buba ucieka z domu i nigdzie nie ma po niej śladu. Czy Bubie uda się wrócić do domu, do Agnieszki, która bardzo się o nią martwi i tęskni?
Zapraszamy serdecznie!